Recently I’ve been hearing about units that make it so easy to grow food with your kids indoors.

Intrigued, i decided to investigate these things further and I liked what I found.

While I prefer to grow my food in good old fashion dirt, my kids grew potatoes and tomatoes outside but so far the heat and the ants have been hard to compete with. So that why I thought this innovative unit that you can keep right in your kitchen was worth writing an article about. When the sun doesn’t come out you just switch on the grow lights. It comes with everything you need, even seeds. Kids love growing their own food and it helps encourage them to try new foods when they watched it grow from a tiny seed and harvested it themselves. It’s called a tower garden. You can grow numerous types of food in it at one time and the best part is it works year round. Kitchen herbs, kale, strawberries, there’s so many choices.

These things really are cool and seemingly a solution to the troubles that have been plaguing us including forgetting to care for them. With them in the kitchen they’d be hard to forget about setting even a busy “junior gardener” up for success. So here’s a list of ideas to go with this for homeschooling.

Make a chart of all the foods that they are growing. Every few days document the changes the plants make and keep a log with pictures and words. The older the child the more detailed the logs can be. Each day ask your child to answer a question that you ask pertaining to gardening. See how much they can learn in such a short period of time with this out of the box activity. These systems use hydroponics with water pump system so that less water is needed to grow. Older students can have the assignment of figuring out how much water was actually saved and the benefits as well as the disadvantages to using hydroponics. If you choose to add lights to your system have your student figure out approximately how much energy the plants used then convert your kilowatt usage to cost. Saving money by growing your own food provides another opportunity for teaching budgeting and a huge opportunity for recording observations, so you’ll be able to dream up all kinds of learning opportunities for any age.

Mass production can be implemented for projects for older kids. ie: if we have 100 tower gardens and each tower has X amount of X types of foods how many people can you feed, how much money would it cost for electric, how much water would you use? What are the benefits of using different types of water? Do you catch rainwater and use it? Do your plants grow better then when you use water out of the hose?

The tower garden starts at about $50 per month for a kit with everything you need to grow your food.

You can find it here:

https://baker8.towergarden.com